LZMK

Filmska enciklopedija

KARLOVY VARY Filmska traka traži dalje ...

KARLOVY VARY, međunar. filmski festival igr. filma osnovan 1954; održava se svake druge godine, alternirajući s festivalom u → Moskvi (izuzetak je bilo razdoblje kraja 60-ih godina — vrijeme procvata čehosl. kinematografije). Održava se u mjesecu lipnju i traje do 2 tjedna. Nagrade dodjeljuju 3 odijeljena žirija: redateljsko-scenaristički, glumački te žiri ostalih suradnika pri realizaciji filma. Festival uživa reputaciju jednoga od najuspješnijih i najznačajnijih koje organiziraju socijal. zemlje.

Jugosl. kinematografija na tom je festivalu dobila brojne nagrade i priznanja: 1957. film Veliki i mali V. Pogačića I nagradu za režiju (ex aequo); 1967. film Tri A. Petrovića I nagradu; 1968. film Kad budem mrtav i beo Ž. Pavlovića II nagradu i nagradu FIPRESCI-ja, a film Skupljači perja A. Petrovića nagradu kritike ČSSR; 1972. film Devojka sa Kosmaja D. Jovanovića Zlatnu ružu Lidica; 1975. film Jad K. Cenevskog specijalnu nagradu; 1978. film Akcija Stadion D. Vukotića Zlatnu ružu Lidica.

KARLOVY VARY (gl. nagrade)

1946 (Mariánské Lázné) nenatjecateljski
1947 (Mariánské Lázné) nenatjecateljski
1948  
VELIKA NAGRADA: Posljednja etapa W. Jakubowske (Poljska)
NAGRADA MIRA: Rusko pitanje M. I. Romma (SSSR)
NAGRADA RADA: Legenda o zemlji sibirskoj I. A. Pirjeva (SSSR)
REDATELJ: William Wyler (Najljepše godine našeg života, SAD)
GLUMAČKI DOPRINOS: Madeleine Robinson (Braća Bouqinquant L. Daquina, Francuska)
1949  
VELIKA NAGRADA. Bitka za Staljingrad V. M. Petrova (SSSR)
NAGRADA MIRA: Susret na Elbi G. V. Aleksandrova (SSSR)
NAGRADA RADA: Stopa zemlje F. Bána (Madžarska)
REDATELJ: Louis Daquin (U osvit zore, Francuska)
1950  
VELIKA NAGRADA: Pad Berlina M. E. Čiaurelija (SSSR)
NAGRADA MIRA: Zavjera osuđenih M. K. Kalatozova (SSSR)
NAGRADA RADA: Kubanski kozaci I. A. Pirjeva (SSSR)
REDATELJ: Vsevolod I. Pudovkin (Žukovski, SSSR)
GLUMAČKI DOPRINOS: Š'Liang-sing (Čao I-man Ša Menga, Kina)
1951  
VELIKA NAGRADA: Kavalir zlatne zvijezde J. J. Rajzmana (SSSR)
NAGRADA MIRA: Kang thie čang š' Čen Jina (Kina)
NAGRADA RADA: Donjecki rudari L. D. Lukova (SSSR)
REDATELJ: Jean-Paul Le Chanois (Bez adrese, Francuska)
GLUMAČKI DOPRINOS: František Smolík (Dići će se novi borci J. Weissa, ČSSR); Eduard von Winterstein (Sunčani most G. C. Klarena, Njemačka DR)
1952  
VELIKA NAGRADA: Nezaboravna godina 1919. M. E. Čiaurelija (SSSR)
NAGRADA MIRA: Prijateljstvo će pobijediti – svi smo za mir I. A. Pirjeva i J. Ivensa (SSSR/Njemačka DR); Osuđeno selo M. Hellberga (Njemačka DR); Kr­štenje ognja F. Bána (Madžarska)
REDATELJ: Carlo Lizzani (Achtung, banditi!, Italija); Slatan Dudow (Ženske sudbine, Njemačka DR)
GLUMAC: Sergej F. Bondarčuk (Taras Ševčenko I. A. Savčenka, SSSR). Pierre Fresnay (Gospodin Fabre H. Diamant-Bergera, Francuska); Jan Ciecierski (Prvi dani J. Rybkowskog, Poljska)
GLUMICA: Milka Tujkova (Danka I. Fičeva, B. Borozanova i K. Ilinčeva, Bugarska)
1954  
VELIKA NAGRADA: Vjerni drugovi M. K. Kalatozova (SSSR)
NAGRADA MIRA: Ernst Tählmann – sin svoje klase K. Maetziga (Njemačka DR); Djeca Hiroshime K. Shinda (Japan)
NAGRADA RADA: Znak života Z. Fábrija (Madžarska)
REDATELJ: Alberto Cavalcanti (Pjesma mora, Brazil)
GLUMAC: Charles Vanel (Afera Maurizius J. Duviviera, Francuska)
GLUMICA: Rosaura Revueltas (Sol zemlje H. J. Bibermana, SAD)
1956  
VELIKA NAGRADA: Kad bi svi momci svijeta Christiana-Jaquea (Fran­cuska)
GLAVNA NAGRADA: Sjenke usred dana T. Imaija (Japan); Podvig Rumjanceva J. J. Hejfica (SSSR); Bharat Daršan J. S. Bhoungaryja (Indija)
REDATELJ: Yves Allégret (Najbolji dio, Francuska)
GLUMAC: Günther Simon (Ernst Thälmann – sin svoje klase, Njemačka DR)
GLUMICA: Rufina D. Nifontova (Svojeglavica G. L. Rošalja, SSSR)
1957  
VELIKA NAGRADA: Pod okriljem noći Sh. i A. Maitre (Indija)
GLAVNA NAGRADA: Profesor Hanibal Z. Fàbrija (Madžarska); Visine A. G. Zarhog (SSSR); Lissy K. Wolfa (Njemačka DR)
REDATELJ: Andrzej Munk (Čovjek na pruzi, Poljska); Vladi­mir Pogačić (Veliki i mali, Jugoslavija)
GLUMAČKI DOPRINOS: Yves Montand, Simone Signoret i Mylène Demongeot (Vještice iz Salema R. Rouleaua, Francuska)
GLUMAC:  
GLUMICA: Cvetana Amandova (Pouka iz povijesti L. O. Arnštama, SSSR/Bugarska)
1958  
VELIKA NAGRADA: Tihi Don S. A. Gerasimova (SSSR) ; Ibo kyodai M. Iekija (Japan)
GLAVNA NAGRADA: – I: Pothvat »Teutonski mač« A. i A. Thorndike (Njemačka DR)
– II: /
– III: Crni bataljon V. Čecha (ČSSR); Stup od soli Z. Várkonyija(Madžarska)
REDATELJ: Robert Siodmak (Noč u kojoj je došao đavao, SR Njemačka)
GLUMAC: Maksim M. Štrauh (Priče o Lenjinu S. J. Jutkjeviča, SSSR)
GLUMICA: Nargis (Majka Indija Mehbooba, Indija)
1960  
VELIKA NAGRADA: Serjoža G. N. Danelije i I. V. Talankina (SSSR)
GLAVNA NAGRADA: Ruže za državnog tužioca W. Staudtea (SR Nje­mačka); Na valovima Dunava L. Ciuleija (Ru­munjska); Živi heroji M. V. Gedrisa, B. A. Bratkauskasa, A. P. Žebrunasa i V. P. Žalakjavičusa (SSSR)
GLUMAC: Laurence Olivier (Zabavljač T. Richardsona, Vel. Britanija); Erwin Geschonneck (Ljudi s krilima K. Wolfa, Njemačka DR)
GLUMICA: Mari Törőcsik(Lakoumna M. Szemesa, Ma­džarska)
1962  
VELIKA NAGRADA: Devet dana jedne godine M. I. Romma (SSSR)
GLAVNA NAGRADA: Okus meda T. Richardsona (Vel. Britanija); Accattone P. P. Pasolinija (Italija)
GLUMAC: /
GLUMICA: /
1964  
VELIKA NAGRADA: Optužen J. Kadàra i E. Klosa (ČSSR)
GLAVNA NAGRADA: Živi i mrtvi A. B. Stolpera (SSSR); Vir I. Gáala (Madžarska)
GLUMAC: Wieńczyslaw Gliński (Jeka S. Różewicza, Poljska)
GLUMICA: Jeanne Moreau (Dnevnik jedne sobarice L. Buñuela, Francuska)
1966  
VELIKA NAGRADA:  
GLAVNA NAGRADA: – I: Tri A. Petrovića (Jugoslavija)
– II: Hladni dani A. Kovácsa (Madžarska)
– III: Kočije za Beč K. Kachyňe (ČSSR)
GLUMAC: Naum Šopov (Car i general V. Radeva, Bugarska); Donatas J. Banionis (Nitko nije želio umrijeti V. P. Žalakjavičusa, SSSR)
GLUMICA: /
1968  
VELIKA NAGRADA: Hirovito ljeto J. Menzela (ČSSR)
SPEC. NAGRADA: Kad budem mrtav i beo Ž. Pavlovića (Jugoslavija) Sjećanja na nerazvijenost T. G. Alee (Kuba); Dug put P. Kaulena (Čile); Hladnokrvni R. Brooksa (SAD)
GLUMAC: Nikolaj S. Plotnikov (Tvojsuvremenik J. J. Rajzma­na, SSSR)
GLUMICA: Carol White (Joy, jadna djevojka K. Loacha)
1970  
VELIKA NAGRADA: Kes K. Loacha (Vel. Britanija)
RUŽA  
LIDICA: Krvava bajka T. Jankovića (Jugoslavija)
GLAVNA NAGRADA: Na jezeru S. A. Gerasimova (SSSR); Crni anđeli V. Radeva (Bugarska)
GLUMAC: Mathieu Carrière(Kuća Boriesovih J. Doniol-Valcrozea, Francuska)
GLUMICA: Natalija N. Belohvostikova (Na jezeru S. A. Gera­simova, SSSR)
1972  
VELIKA NAGRADA: Ukroćene vatre D. J. Hrabovickog (SSSR)
RUŽA LIDICA: Pod zastavom Izlazećeg sunca K. Fukasakua (Japan)
GLAVNA NAGRADA: Ova vrsta ljubavi A. Bevilacque(Italija); Treći E. Günthera(Njemačka DR); Iskliznuće J. Łomnickog (Poljska); Dobri momci J. Režuche (ČSSR)
GLUMAC: Ranjit Mullick (Intervju M. Sena, Indija)
GLUMICA: Mari Törőcsik (Mrtvi krajolik I. Gaála, Ma­džarska)
1974  
VELIKA NAGRADA: Romanca o zaljubljenima A. S. Mihalkova-Končalovskog (SSSR)
RUŽA LIDICA: Rat i ljudi S. Yamamota (Japan)
GLAVNA NAGRADA: Kratki praznici V. De Sike (Italija); Drvo bez korijena H. Hristova (Bugarska) ; Conrack M. Ritta (SAD)
GLUMAC: Antonio Ferrandis (... a sljedeći? A. del Poza, Španjolska)
GLUMICA: Marta Vančurová (Ljubavnici prve godine J. Balika, ČSSR)
1976  
VELIKA NAGRADA: Kantata za Čile H. Solása (Kuba)
RUŽA LIDICA: Crveni plakat F. Cassentija (Francuska)
SPEC. NAGRADA: Vilina zona E. Zaharieva (Bugarska); Xala Ou. Sembènea (Senegal)
GLAVNA NAGRADA: Nomadi S. A. Mazifa (Alžir); Legenda o jednoj oazi Ž. Buntara i G. Žigžidsurena (Mongolja); Jana Aranya S. Raya (Indija); Jedan srebrnjak J. Balika (ČSSR); Kad se idući put budemo vidjeli Trän Vüa (Vijetnam)
REDATELJ: László Ranódy (Siroče, Madžarska)
GLUMAC: Zygmunt Malanowicz (Jaroslaw Dqbrowski B. Porębe, Poljska); Gheorghe Dinica (Pepeo carstva A. Blaiera, Rumunjska)
GLUMICA: Karin Schröder (Čovjek protiv čovjeka K. Maetziga, Njemačka DR); Hildegard Kneff (Svatko umire sam A. Vohrera, SR Njemačka)
1978  
VELIKA NAGRADA: Sjenke žarkog ljeta F. Vláčila (ČSSR); Bijeli Bim Crno uho S. J. Rostockog (SSSR)
RUŽA LIDICA: Akcija Stadion D. Vukotića (Jugoslavija)
SPEC. NAGRADA: Odbačeni / Priča o selu M. Sena (Indija) ; Autopsija jedne zavjere M. S. Riada (Alžir)
GLAVNA NAGRADA: Irac D. Crombiea (Australija); Đavao tuče svoju ženu F. Andrása (Madžarska); Bijeg R. Gräfa (Njemačka DR; Žetva L. Mikkelsen (Norveška); Mornarev povratak J. Golda (Vel. Britanija)
GLUMAC: Giuliano Gemma (Gvozdeni prefekt P. Squitierija, Italija); Peter Faber (Doktor Vlimmen G. Pietersa, Nizozemska)
GLUMICA: Marisol (Dani prošlosti M. Camúsa, Španjolska); Marie-José Nat (Sjenke sjećanja M. Dracha, Francuska)
1980  
VELIKA NAGRADA: Vjerenica G. Rückera i G. Reischa (Njemačka DR)
RUŽA LIDICA: Djeca iz broja 67 W. Meyera (SR Njemačka)
SPEC. NAGRADA: Signum laudis M. Hollýja (ČSSR); Zrnca kunice K. Kutza (Poljska)
GLAVNA NAGRADA: Iluzija L. Stajkova (Bugarska); Prvi put udata J. J. Hejfica (SSSR)
GLUMAC: Al Pacino (Pravda za sve N. Jewisona, SAD)
GLUMICA: Andra Ones (Anastasia Druga, Anastasia Treća A. Tatosa, Rumunjska); Birgit Doll (Priče iz Bečke šume M. Schella, Austrija)
1982  
VELIKA NAGRADA: Crvena zvona S. F. Bondarčuka (SSSR/Meksiko/ Italija)
RUŽA LIDICA: Upozorenje J. A. Bardema (Bugarska/Njemačka DR/SSSR)
VELIKA SPEC. NAGRADA: Pomoćnik Z. Záhona (ČSSR)
GLAVNA NAGRADA: Cirkus Casablanca E. Clausena (Danska); Uspon Sh. Benegala (Indija) ; Allons z'enfants Y. Boisseta (Francuska)
GLUMAČKI DOPRINOS: glumačka ekipa iz filma Ljudi na dnu V. T. Turova (SSSR)
GLUMAC: Henry Fonda (Ljetnikovac M. Rydella, SAD); Donald Sutherland (Threshold R. Pearcea, Kanada);
GLUMICA: Uelese Petaia (Sinovi za povratak kući P. Maundera, Novi Zeland)
1984  
VELIKA NAGRADA: Lav Tolstoj S. A. Gerasimova (SSSR)
RUŽA LIDICA: Narančasta zvona Nguyen Ngoc Trunga (Vijetnam)
SPEC. NAGRADA: Propast imanja Berhof J. Svobode (ČSSR/Poljska); El Milusos R. G. Rivere (Meksiko)
GLAVNA NAGRADA: Strikebound R. Lowensteina (Australija); Posebna ljubav L. Warnekea (Njemačka DR); Trkači Ch. Sturridgea (Vel. Britanija)
GLUMAC: Agustin González (Bicikli su za ljeto J. Chávarrija, Španjolska); Om Puri (Ardh satja G. Nihalanija, Indija)
GLUMICA: Susu Pecoraro (Camila M. L. Bamberg, Argentina); Marie Colbin (Slučaj Bachmeier H. Bohma, SR Njemačka)
1986  
VELIKA NAGRADA: Ulica za umiranje B. Bennetta (Australija)
VELIKA SPEC. NAGRADA: Crni Tanner X. Kollera (Švicarska)
POČASNA NAGRADA: Rosa Luxemburg M. von Trotta (SR Njemačka/ Švicarska)
GLUMAC: Leonid A. Filatov (Čičerin, SSSR)
GLUMICA: Jane Fonda, Anne Bancroft, Meg Tilly (Agneza božja N. Jewisona, SAD/Kanada)
Mo. K.


Citiranje:
KARLOVY VARY. Filmska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2019. Pristupljeno 22.1.2022. <http://filmska.lzmk.hr/Natuknica.aspx?ID=2605>.

kratice i simboli