LZMK

Filmska enciklopedija

FESTIVAL JUGOSLOVENSKOG DOKUMENTARNOG I KRATKOMETRAŽNOG FILMA u Beogradu Filmska traka traži dalje ...

FESTIVAL JUGOSLOVENSKOG DOKUMENTARNOG I KRATKOMETRAŽNOG FILMA u Beogradu, akr. FJDK, »kulturna manifestacija od opštejugoslovenskog značaja, koja se organizuje svake godine i na kojoj se prikazuju, ocenjuju i nagrađuju jugoslovenski dokumentarni i kratkometražni filmovi«. Osnivač je Skupština grada Beograda. Na čelu su: Savjet od 23 člana, Upravni odbor, umj. direktor i poslovni tajnik. Članove žirija predlažu svake godine SIZ-ovi kulture republikâ, pokrajinâ i grada Beograda — po jednog iz redova afirmiranih film., kult. i javnih radnika.

Prvobitno, F. se nalazio u sastavu Filmskog festivala osnovanog u Puli 1954 (u stvari, prve smotre domaćih igr. i dokum. filmova), na kome je prikazano 15 kratkometr. filmova, bez službenih nagrada (anketirani gledaoci proglasili su najboljim film Naši dokumenti — Okroglica, 1953, M. Kumara, a film. kritičari Mrtvi grad, 1952, M. Stojanovića). Već iduće, 1955. godine uvedena je službena nagrada Arena i zlatna medalja koju prvi dobiva A. Babaja za dokum. film Jedan dan na Rijeci (1955). Od 1956. festival dobiva naziv Festival jugoslavenskog filma, a od 1960. razdvaja se na → Festival jugoslavenskog igranog filma u Puli i Festival jugoslovenskog dokumentarnog i kratkometražnog filma u Beogradu. Od tada se filmovi na FJDK u Beogradu prikazuju, po pravilu, u službenoj konkurenciji i informativnoj sekciji, odnosno, samo izuzetno bez selekcije (1969. i 1970), a nazivi i oblici nagradâ se tokom vremena mijenjaju. Do 1967. dodjeljuju se službene nagrade za pojedine rodove te za režiju (Prva, Druga, Treća) poslije toga u obliku Zlatne i Srebrne medalje »Beograd« te Medalje »Beograd«, zatim Grand Prixa i dr., za režiju i pojedine doprinose u filmovima razvrstanim u više kategorija (dokum., anim., namjenski, kratki igr., propagandni, proizvođaču za najbolju selekciju i sl.), a pored toga i niz neslužbenih nagrada (npr. Udruženja filmskih umetnika Srbije). Povodom tridesetoga, jubilarnog festivala filmovi su bili razvrstani u svega 3 kategorije (dokum., anim. i kratki igrani) sa sljedećim službenim nagradama: Grand Prix festivala, 5 Velikih zlatnih medalja »Beograd«, 6 Zlatnih medalja »Beograd« i 3 diplome. Uz festival organiziraju se i pojedine popratne manifestacije. Od 1961. svake se godine objavljuje katalog Festival jugoslovenskog dokumentarnog i kratkometražnog filma.

FESTIVAL JUGOSLOVENSKOG DOKUMENTARNOG I KRATKOMETRAŽNOG FILMA — BEOGRAD (gl. nagrade)

1954  
FILM: Mrtvi grad V. Stojanovića (Lovćen film)
1955  
FILM: Jedan dan na Rijeci A. Babaje (Jadran film)
1956  
REŽIJA — I: Mirko Grobler (Pokupi novac)
II: Vladimir Pogačić (Svedočanstvo o Tesli); Aleksandar Petrović i Vicko Raspor (Uz druga je drug)
KAMERA — I : Frano Vodopivec (Crne vode R. Sremca)
II: Stanko Aleksić i Ilija Miletin (Na peščanim dunama P. Stojanovića)
1957  
REŽIJA — I: Boštjan Hladnik (Fantastična balada)
II: Miodrag Jovanović (Koliko je sati)
KAMERA — I: Tomislav Pinter (Cvijet i oganj I. Tomulića)
II: Miroljub Dikosavljević (Kanjon Tare Ž. Ristića)
CRT. FILM: Cowboy Jimmy D. Vukotića (Zagreb film)
1958  
REŽIJA — I: Milenko Štrbac (Pa strašno bi bilo)
II: Žika Čukulić (Fabrike radnicima); Puriša Đorđević (Devojka sa naslovne strane)
III: Žika Ristić (Drvar)
KAMERA — I: Dragoljub Karadžinović (Petica u snegu M. Štrpca)
II: Frano Vodopivec (Svetkovina kamena B. Marjanovića)
III: Jan Beran (Unom, rijekom J. Berana)
CRT. FILM: Samac V. Mimice (Zagreb film)
1959  
REŽIJA — I: Aleksandar Petrović (Putevi)
II: Žika Čukulić (Moša Pijade); Boško Bošković (Kamenom zarobljeni)
III: Dušan Vukotić (Krava na mjesecu)
SCENARIJ — I: Branko Ranitović i Momčilo Jojić (Kamera 300 B. Ranitovića)
II: Bogdan Pogačnik (On i njegovi M. Groblera)
TEKST: Živko Milić (Svetli grobovi M. Jovanovića)
KAMERA — I: Nikola Majdak (Putevi A. Petrovića)
II: Nenad Jovičić (Svetli grobovi M. Jovanovića)
SCENOGRAFIJA: Ismet Voljevica (Romeo i Julija I. Vrbanića)
1960  
REŽIJA — I: Dušan Povh (Tri spomenika); Dušan Vukotić (Piccolo)
II: Matjaž Klopčič (Na sunčanoj strani ulice)
III: Branislav Bastać (Mali voz); Toma Janić (Sutjeska); Dušan Vukotić (Koncert za mašinsku pušku)
SCENARIJ — I: Milenko Štrbac (Do srži, do kostiju M. Štrpca)
II: Dušan Vukotić i Ivo Vrbanić (Svi crteži grada I. Vrbanića); Andro Lušičić (Srce u snijegu B. Ranitovića)
TEKST — I: Matej Bor (Tri spomenika D. Povha)
II: Puriša Đorđević (Mali voz B. Bastaća); Obrad Gluščević (Između dvije prozivke O. Gluščevića)
III: Momčilo Ilić (Rad i fizička kultura K. Škanate); Krunoslav Quien (Briga za potomstvo B. Marjanovića)
KAMERA — I: Antun Markić (Briga za potomstvo i Bjeloglavi sup B. Marjanovića)
II: France Cerar (Na sunčanoj strani ulice M. Klopčiča)
III: Josip Novak (Stop V. Slijepčevića)
SCENOGRAFIJA: Zvonimir Lončarić (Koncert za mašinsku pušku i Piccolo D. Vukotića)
GLAZBA: Alojz Srebotnjak (III međunarodna izložba grafike F. Kosmača)
ANIMACIJA: Boris Kolar (Koncert za mašinsku pušku D. Vukotića)
1961  
REŽIJA — I: Stjepan Zaninović (Poruke)
II:
Branko Ranitović (Pogreb Štefa Halačeka); Milenko Štrbac (Sretna nova); Branko Marjanović (Priča o glavatici); Hrvoje Sarić (Put ka naprednom govedarstvu)
SCENARIJ — I: Ivo Tomulić (Savska cesta 60 I. Tomulića); Milenko Štrbac (Sretna nova M. Štrpca)
II: Branko Kalačić (Na vez B. Kalačića)
TEKST: Slavko Kolar (Pogreb Štefa Halačeka B. Ranitovića); Janez Menart (Requiem D. Povha); Puriša Đorđević (Svome jatu I. Draškocija)
KAMERA — I: Antun Markić (Priča o glavatici, Putovanja u nevidljivi svijet i Zmije otrovnice B. Marjanovića)
II: Đorđe Jolić (Čovjek bez lica B. Čengića)
III: Nikola Đonović (Dođite u Crnu Goru B. Bastaća)
SCENOGRAFIJA: Zvonimir Lončarić (Šagrenska koža I. Vrbanića i V. Kristla)
GLAZBA: Ivo Lhotka-Kalinski (Pogreb Štefa Halačeka B. Ranitovića)
ANIMACIJA: Vladimir Kristl (Šagrenska koža I. Vrbanića i V. Kristla)
1962  
REŽIJA — I: Dušan Vukotić (Surogat)
II: Dušan Makavejev (Osmeh 61); Branko Ranitović (Plameni cvijet); Obrad Gluščević (Pod ljetnim suncem); Puriša Đorđević (On)
III: Hajrudin Krvavac (Djeco, čuvajte se!); Ratomir Ivković (Kako to sjediš... stojiš. . .)
SCENARIJ: Rudolf Sremec (Surogat D. Vukotića)
TEKST: Krunoslav Quien i Obrad Gluščević (Pod ljetnim suncem O. Gluščevića)
KAMERA: Bakir Tanović (Osmeh 61 D. Makavejeva); Stjepan Katušić (Biljka i životinja S. Velića)
SCENOGRAFIJA: Zlatko Bourek (Kovačev šegrt Z. Boureka)
GLAZBA: Tomica Simović (Surogat D. Vukotića)
1963  
FILM: Igra D. Vukotića (Zagreb film)
REŽIJA — I: Dušan Vukotić (Igra)
II: Vladan Slijepčević (Danas u novom gradu); Boris Kolar (Bumerang)
III: Ante Babaja (Pravda); Dušan Makavejev (Dole plotovi); Vatroslav Mimica (Mala kronika); Obrad Gluščević (Vuk)
SCENARIJ — I: Dušan Vukotić (Igra D. Vukotića)
II: Vladan Slijepčević (Danas u novom gradu V. Slijepčevića); Boris Kolar (Bumerang B. Kolara)
III: Ante Babaja (Pravda A. Babaje); Obrad Gluščević (Vuk O. Gluščevića)
KAMERA: Nikola Majdak (cjelokupan godišnji opus)
SELEKCIJA: Dunav film; Zagreb film
1964  
FILM: Tek kasnije sam počeo da rastem S. Zaninovića (Zastava film); Kiše zemlje moje M. Štrpca (Dunav film); Ljudi na točkovima R. Sremca (Zagreb film)
REŽIJA — I: Stjepan Zaninović (Tek kasnije sam počeo da rastem); Milenko Štrbac (Kiše zemlje moje)
II: Rudolf Sremec (Ljudi na točkovima)
III: Dragan Mitrović (Među oblacima)
SCENARIJ: Stjepan Zaninović i Vuk Krnjević (Tek kasnije sam počeo da rastem S. Zaninovića)
TEKST: Puriša Đorđević (Na kavi u Maglaju A. Aranđelovića i Devojke bez momaka V. Jocić)
KAMERA: Ilija Vukas (Ljudi na točkovima R. Sremca); Nikola Majdak (Moravski triptihon R. Ivkovića)
1965  
FILM: Skoplje 63 V. Bulajića (Jadran film/Vardar film); Prvi padež — čovek K. Škanate (Dunav film); I videl sam daljine meglene i kalne ... Z. Boureka (Zagreb film)
REŽIJA — I: Veljko Bulajić (Skoplje 63)
II: Krsto Škanata (Prvi padež — čovek); Zlatko Bourek (I videl sam daljine meglene i kalne ...)
III: Slavko Goldstein (Drežnica); Mako Sajko (Otrovi); Nikola Rajić (Koraci baleta)
KAMERA: Rudi Vavpotič (Otrovi M. Sajka)
1966  
REŽIJA — I: Ante Babaja (Čuješ li me?); Vlatko Filipović (U zavjetrini vremena); Dimitrie Osmanli (Dvanaest iz Papradnika); Krsto Škanata (Odričem se sveta)
II: Mića Milošević (Za zelenim stolom); Jože Pogačnik (Derby); Bakir Tanović (Kesonci); Ante Zaninović (Zid)
III: Sveta Pavlović (Radovi u toku); Žika Ristić (Ipak jedan grad)
SCENARIJ — I: Ante Babaja (Čuješ li me? A. Babaje); Vlatko Filipović (U zavjetrini vremena V. Filipović); Dimitrie Osmanli (Dvanaest iz Papradnika D. Osmanlija); Krsto Škanata (Odričem se sveta K. Škanate)
II: Mića Milošević (Za zelenim stolom M. Miloševića); Bakir Tanović (Kesonci B. Tanovića); Ante Zaninović (Zid A. Zaninovića)
III: Sveta Pavlović (Radovi u toku S. Pavlovića)
1967  
REŽIJA: Midhat Mutapčić (Čančari)
SCENARIJ: Mako Sajko (Muzej zahtjeva M. Sajka)
KAMERA: Branko Mihajlovski (Ne Lj. Georgievskog i Ekselencije Z. Velimirovića)
SELEKCIJA Zagreb film
1968 REŽIJA — I: Krsto Škanata (Nostalgija vampira); Stjepan Zaninović (Dijalog drugova sa ratnog fotosa); Nedeljko Dragić (Možda Diogen); Vladan Slijepčević (Lepenski vir)
II: Želimir Žilnik (Nezaposleni ljudi i Pioniri maleni, mi smo vojska prava, svakog dana ničemo ko zelena trava); Karpo Godina-Aćimović (Piknik u nedjelju i Sunce, sveopće sunce); Borivoj Dovniković (Krek); Mako Sajko (Samoubojice, pažnja!)
SCENARIJ: Stjepan Zaninović (Harmonika S. Zaninovića)
KAMERA: Đorđe Jolić (Hop-jan V. Filipovića)
SELEKCIJA: Zastava film
1969  
FILM: Idu dani N. Dragića (Zagreb film)
REŽIJA — I: Krsto Papić (Kad te moja čakija ubode); Mića Milošević (Za i protiv za); Dejan Đurković (Presađivanje osećaja); Dušan Vukotić (Opera cordis)
II: Zdravko Velimirović (A, to ste vi...); Milorad Jakšić (Trenutak istine); Nikola Majdak i Borislav Šajtinac (Izvor života); Vladimir Andrić (Vreme sporta i razonode)
SCENARIJ: Dragoslav Petrović i Mića Milošević (Av-av M. Miloševića)
KAMERA: Oktavijan Miletić (Crni kišobran E. Galića)
SELEKCIJA: Dunav film
1970  
FILM: Ars gratia artis D. Vukotića (Zagreb film)
REŽIJA — I: Krsto Škanata (Teroristi); Midhat Mutapčić (Nada); Vladimir Basara (Premijera); Pavao Štalter i Branko Ranitović (Maska crvene smrti); Vlatko Gilić (Zategni dele)
II: Krsto Papić (Čvor); Miroslav Jokić (Balada o nafti); Velimir Stojanović (Ekspres); Borislav Šajtinac (Nije ptica sve što leti); Nikola Babić (Mur bur)
III: Dejan Đurković (U pravcu početka)
KAMERA: Nikola Majdak (Kad sam bio mali, bio sam zdrav i veseo J. Pogačnika); Kiro Bilbilovski (Svileni konac K. Nedkova)
GLAZBA: Tomica Simović (Ars grada artis D. Vukotića)
SELEKCIJA: Dunav film
1971  
FILM: In continuo V. Gilića (Dunav film)
REŽIJA — I: Mića Milošević i Jovan Jovanović (Kolt 15 GAP); Karpo Godina-Aćimović (Zdravi ljudi za razonodu); Lordan Zafranović (Ave Marija i Prvi valcer); Borislav Šajtinac (Iskušenja i Nevesta); Trajče Popov (Svadba šarplaninca)
II: Nikola Babić (Šije); Milan Ljubić (Portret redovnika); Predrag Golubović (Smrt paora Đurice); Nedeljko Dragić i Branko Ranitović (Vrata); Nikša Jovićević (Škola u Poblaću)
TEKST: Dušan Radović (Sanjari V. Hadžismajlovića)
KAMERA: Petar Lalović (Gubar A. Ilića)
GLAZBA: Predrag Vranešević (Zdravi ljudi za razonodu K. Godine-Aćimovića)
SELEKCIJA: Dunav film
1972  
FILM: Specijalni vlakovi K. Papića (Zagreb film)
REŽIJA — I: Vlatko Gilić (Dan više); Zdravko Velimirović (Umir krvi); Bogdan Žižić (Putovanje); Zlatko Bourek (Mačka); Aleksandar Ilić (Led)
II: Živko Nikolić (Ždrijelo); Petar Ljubojev (Crne bašte); Goran Paskaljević (Legenda o Lapotu); Borislav Šajtinac (Don Kihot); Lordan Zafranović (Antika)
KAMERA: Nikola Majdak (Zapis o slikaru/Janez Bernik/N. Majdaka); Ljubomir Ivković (Dan više V. Gilića)
SELEKCIJA: Zagreb film
1973  
FILM: Ljubav V. Gilića (Dunav film)
REŽIJA —I: Zoran Tadić (Druge); Goran Paskaljević (Deca); Predrag Golubović (Biografija Jozefa Šulca); Zoran Jovanović (Zastave); Aleksandar Ilić ( Sova)
II: Nikša Jovićević (Preko puta); Vefik Hadžismajlović (Ugljan); Jože Bevc (Vrijeme je zlato); Nedeljko Dragić (Tup-tup); Radomir Šaranović (Puteni hrabrosti)
KAMERA: Aleksandar Vešligaj (Pljeskari B. Tanovića); Petar Lalović (Sova A. Ilića)
GLAZBA: Tomica Simović (Tup-tup N. Dragića, Žderi Z. Lončarića i Najveći snjegović Z. Grgića)
SELEKCIJA: Zastava film
1974  
FILM: Gubecziana D. Vukotića (Zagreb film)
REŽIJA — I: Stole Popov (Vatra); Mića Milošević (Krov nad glavom); Goran Paskaljević (Potomak); Zoran Jovanović (Pravac); Aleksandar Ilić (Zamka); Jože Pogačnik (46. usporednik)
II: Živko Nikolić (Bauk); Zoran Tadić (Pletenice); Jože Bevc (Divno je zaista na selu); Suad Mrkonjić (Mrakovica); Stjepan Zaninović (Nikom ništa); Martin Pintarić (Djetlić); Vladan Slijepčević (Narodna biblioteka SR Srbije); Frano Vodopivec (Berge Istra)
III: Predrag Golubović (Manifest za slobodu)
KAMERA: Mihajlo Murko (Kolo života i Mrakovica S. Mrkonjića); Mišo Samoilovski (Vatra S. Popova i Racin T. Popova)
TON: Milan Tričković (Nikom ništa S. Zaninovića)
SELEKCIJA — I: Dunav film; Viba film
II: Zagreb film
III: Vardar film
1975  
FILM: Dnevnik N. Dragića (Zagreb film)
REŽIJA — I: Nikša Jovićević (Zakonom zaštićeno); Suad Mrkonjić (Put u život); Dušan Vukotić (Skakavac); Zoran Jovanović (Model); Aleksandar Ilić (Strast); Matjaž Klopčič (Kras — svijet iz bajke)
II: Zoran Tadić (Dernek); Branko Milošević (Izgledati atletski); Mića Milošević (Povratak u Kutuzero); Jože Bevc (Vatra, voda i srce); Radomir Šaranović (Bataljon je odlučio); Koni Steinbaher i Janez Marinšek (Student); Petar Lalović (Hrčak); Stole Popov (Alkaloid)
KAMERA: Rudi Vavpotič (Slovenska gotička plastika V. Duletiča i Kras — svijet iz bajke M. Klopčiča); Nikola Majdak (Hilandar na Atosu M. Miloševića i R. Ivkovića)
GLAZBA: Tomica Simović (Sedam plamenčića P. Štaltera)
SELEKCIJA — I: Zagreb film
II: Viba film
III: Centar FRZ SR Srbije
1976  
FILM: Australija, Australija S. Popova (Vardar film)
REŽIJA — I: Mića Milošević (De Jongovi); Živko Nikolić (Prozor); Krsto Škanata (Komunisti Jugoslavije); Bato Čengić (Život je lijep); Darko Marković (Granica i Stop); Lordan Zafranović (Rad zida grad); Dušan Povh (Kamnik i njegova industrija)
II: Zlatko Lavanić (Jedan dan Raiku Maksima); Krsto Papić (Charter let br . . .); Jože Pogačnik (Sarabanda za 17. regimentu); Stjepan Čikeš (Devojka sa Biokova; Zlatko Grgić (Truba, Riba i Šešir); Kočo Nedkov (Kajak '75); Jože Bevc (Sunčani dani građanina Urbana)
KAMERA: Dušan Ninkov (Test K. Vičeka); Danijal Šukalo (Hrabri N. Stojanovića i Jedan dan Raiku Maksima Z. Lavanića); Bratislav Stojanović (Homo effluviens i Stablo A. Ilića); Đorđe Nikolić (Hotel Lav B. Makarovića i De Jongovi M. Miloševića)
GLAZBA: Mladen i Predrag Vranešević (Jedan dan Raiku Maksima Z. Lavanića, Test K. Vičeka, Meduza sajana S. Almažana i Antidogmin Z. Jovanovića)
TON: Raša Vujić (Prozor Ž. Nikolića)
SELEKCIJA — I: Vardar film
II: Centar FRZ SR Srbije; Dunav film
1977  
FILM: Tulgeš K. Maneva (Vardar film)
REŽIJA — I: Mirza Idrizović (Kasabe); Milivoj Puhlovski (Moj prijatelj N. P.); Aleksandar-Jan Koščalik (Otvoreno pitanje); Aleksandar Ilić (Malj); Petar Gligorovski (Adam /5 do 12/); Petar Lalović (Ukus meda); Jože Pogačnik (Toper coctail)
II: Nikša Jovićević (Dva zavičaja); Nikola Majdak (Led i vatra); Branko Milošević (SKOJ u Bečeju); Petar Ljubojev (Misija Ismeta Kozice); Borivoj Dovniković (N. N.); Vera Vlajić-Janevski (U aleji velikana i velikih događaja); Branko Marjanović (Puh)
SCENARIJ: Stole Janković (Izdajice i ratni zločinci S. Jankovića)
TEKST: Stole Janković (Izdajice i ratni zločinci S. Jankovića)
KAMERA: Oktavijan Miletić (Juraj Dalmatinac O. Miletića); Rudolf Sopi (Kap i kamen E. Kryeziua); Andrija Pivčević (Žene A. F. Stasenka); Todor Vinu (Idvor, Pupin K. Vičeka)
GLAZBA: Tomica Simović (Otkriće zime Ivana Generalića B. Benažića)
SELEKCIJA: Dunav film; Sutjeska film
1978  
FILM: 117 B. Sahatçiua (Kosova film)
REŽIJA — I: Prvoslav Marić (Gola istina); Lordan Zafranović (Zavičaj — Vladimir Nazor); Petar Krelja (Prihvatna stanica); Predrag Golubović (Upredahu); Boro Pejčinov (Otpor); Radovan Ivančević (Povijesna pripovijest); Boštjan Hladnik (Poziv)
II: Sveta Pavlović (Kad je nebo bilo crno nad Beogradom); Vladimir Blaževski (Sretna nova godina); Ljubica Janković (A B); Ratko Orozović (Okruženi grad); Zoran Jovanović (Trade Mark); Zlatko Grgić (Ptica i crvek); Matjaž Klopčič (Portret Bena Zupančiča); Jože Pogačnik (Iskra radi za vas)
KAMERA: Ognjen Milićević (Penjači R. Stanišića); Ivica Rajković (Vrijeme igre P. Krelje); Milija Životić (Ine Ž. Nikolića); Petar Lalović (Paukova mreža P. Lalovića); Jure Pervanje (Iskra radi za vas J. Pogačnika)
GLAZBA: Ksenija Zečević (Umrli su s brodom S. Čikeša)
SELEKCIJA -—I: Zagreb film
II: Dunav film; Vardar film
1979.  
FILM: %
REŽIJA — I: Vladimir Fulgosi (4100 ambasadora); Meto Petrovski (Golgota); Stole Popov (Dae); Stjepan Zaninović (Sve je dobro što se dobro svrši); Borivoj Dovniković (Škola hodanja); Petar Latinović (I srcu se zapoveda); Jože Pogačnik (Bijeli nomadi)
II: Nikša Jovićević (Svečano obećavam); Mirza Idrizović (La paloma); Aleksandar Đorđević (Dnevnik bekstva sa robije); Žarko Dragojević (U potrazi za idealnom slikom); Zdenko Gašparović (Satiemania); Joško Marušić (Perpetuo); Branko Milošević (Hrana za milione); Jaka Judnič (Mlijeko)
SCENARIJ: Ratko Orozović (Ambasadori filma R. Orozovića)
KAMERA: Mišo Samoilovski (Dae S. Popova); Zoltán Apró (Iskazi i ćutanja P. Marića); Bratislav Stojanović (Kanon A. Ilića); Milivoje Milivojević (Vuna — zlatna sirovina S. Pavlovića); Jure Pervanje (TAM II — vojnička verzija J. Pervanjea)
GLAZBA: Igor Savin (Škola hodanja B. Dovnikovića)
SELEKCIJA — I: Zagreb film
II: Dunav film; Vardar film
1980  
FILM: Riblje oko J. Marušića (Zagreb film)
REŽIJA — I: Petar Lalović (Mravi); Nikola Stojanović (Čin); Darko Marković (Ruka)
II: Selami Taraku (Kokan); Nikša Jovićević (Zašto?)
KAMERA: Dušan Ninkov (Pobedićemo K. Vičeka)
TON: Jože Trtnik (Favorit T. Freliha)
SELEKCIJA: Dunav film
1981  
FILM: Čovjek sa satom B. Čengića (Sutjeska film)
REŽIJA: Živko Nikolić (Biljeg); Selami Taraku Slučaj Bogoljuba Savkovića — livca); Dragutin Vunak (Vampirija)
SCENARIJ: Petar Lalović (Priča o šumi P. Lalovića)
KAMERA: Goran Trbuljak (Dom Lj. Janković)
GLAZBA: Predrag i Mladen Vranešević (Spray Time 2002 N. Majdaka, Čovjek sa satom B. Čengića, Plavi zec D. Petričića, Dom M. Ilića, Premijera M. Zoranović i Olovka S. Milića)
MONTAŽA: Vuksan Lukovac (Podhum 12. VII 1942. B. Modrića)
TON: Hanna Preuss (Sakupljanje F. Slaka)
DEBITANT: Igor Prodnik (Osobni život skulpture)
SELEKCIJA: Sutjeska film
1982  
FILM: Priče iz Pariza Z. Lavanića (Sutjeska film)
REŽIJA: Nenad Puhlovski (U potrazi za Šutejem); Mladen Juran (Transatlantic); Borivoj Dovniković (Jedan dan života); Koni Steinbaher (Epidemija)
SCENARIJ: Puriša Đorđević (Što vi predlažete? N. Jovićevića)
KAMERA: Dobri Janevski (Uspeh leda D. Janevskog)
GLAZBA: Igor Savin (U potrazi za Šutejem)
MONTAŽA: Dragomir Pankov (BOPS K. Nedkova)
TON: Jordan Janevski (Vatrena brigada K. Nedkova)
DEBITANT: Eva Balaž (Cementna mleko)
SELEKCIJA: Dunav film
1983  
FILM: Likvidator T. Popova (Vardar film)
REŽIJA: Filip Robar (Pamet u ruke, jer ćeš dugo stvarati svijet); Nikša Jovićević (Tužim državu i sina ); Mirko Komosar (Dome, slatki dome); Krešimir Zimonić (Album); Petar Ćortošev i Darko Marković (Fotelja)
SCENARIJ: Ivo Škrabalo i Mladen Juran (Živuće fotografije M. Jurana)
KAMERA: Mustafa Mustafić (Revizor M. Zoranović)
GLAZBA: Đorđe Balašević (Pastir na točku D. Janevskog)
MONTAŽA: Zoltán Wagner (Kamenjar D. Janevskog)
TON: Bogdan Mikše i Marjan Horvat (3 x naši J. Pogačnika)
DEBITANT: Miloš Pavlović (Pereat)
SELEKCIJA: Dunav film
1984  
FILM: 12 meseci zime K. Škanate (Dunav film); Krv i pepeo Jasenovca L. Zafranovića (FRZ Kino); Posljednja oaza P. Lalovića (Centar film)
REŽIJA: Mirjana Zoranović (Ana); Aleksandar Ilić (Visokoletač); Nikola Majdak (Poslednji TV-dnevnik)
SCENARIJ: France Štiglic (To ljuti čovjeka...)
KAMERA: Mustafa Mustafić (Ana M. Zoranović)
GLAZBA: Zoran Hristić (Jesenja sonata M. Bajića)
MONTAŽA: Jelena Đokić (Poslednja oaza P. Lalovića)
TON: grupa tonskih snimatelja (Visokoletač A. Ilića)
DEBITANT: Momir Matović (Obala života)
SELEKCIJA: Dunav film
Mo. I.


Citiranje:
FESTIVAL JUGOSLOVENSKOG DOKUMENTARNOG I KRATKOMETRAŽNOG FILMA u Beogradu. Filmska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2019. Pristupljeno 7.7.2020. <http://filmska.lzmk.hr/Natuknica.aspx?ID=1648>.

kratice i simboli