LZMK

Filmska enciklopedija

OSCAR Filmska traka traži dalje ...

OSCAR, popularno ime za Academy Award — godišnju nagradu am. Akademije filmskih umjetnosti i znanosti (→ Academy of Motion Picture Arts and Sciences, akr. AMPAS), koja se dodjeljuje od 1928. Ima oblik pozlaćene statuete (kreirao ju je scenograf Cedric Gibbons), s postoljem visoke 34 cm a teške 2,90 kg. Dobitnicima donosi samo umj. satisfakciju, no zbog svoje popularnosti najčešće i dugoročno osigurava dalje angažmane. Podrijetlo popularnog naziva nije vjerodostojno utvrđeno; prema jednoj verziji smislila ga je bibliotekarka Akademije Margareth Herrick, a po drugoj prvi suprug B. Davis Harmon Oscar Nelson jr.

Počinje se dodjeljivati neposredno po osnutku Akademije, radi učvršćivanja ugleda film. industrije. Način i vrijeme dodjele više su se puta mijenjali, da bi se ustalili 50-ih godina. Prve 2 godine dodjeljivala ga je samo nekolicina najutjecajnijih članova Akademije; od 1929/30. dodjeljuju ga svi članovi; 1937. glasalo je čak oko 15 000 djelatnika film. industrije (ali su kandidature, tzv. nominacije, isticali samo članovi Akademije); nakon toga, o nominacijama su odlučivali svi pripadnici film. industrije, dok su članovi Akademije određivali dobitnike; napokon, od 1957. Akademija odlučuje i o nominacijama i o dobitnicima. Otada je osnovni princip sljedeći: članovi Akademije (svaki u svojoj kategoriji) najprije tajnim glasanjem odlučuju o 5 nominacija po kategoriji (u ranijim fazama znalo ih je biti i više), a potom — birajući samo između 5 nominiranih — odlučuju o pobjedniku; također, tada se ustalilo i vrijeme dodjele: potkraj ožujka ili poč. travnja (s tim da se nominacije objave mjesec ili dva ranije). Nagradu za najbolji film izvan engl. jezičnog područja najprije je dodjeljivao upravni odbor Akademije (Board of Governors), a od 1956. specijalno tijelo (Foreign-Language Film Awards Committee).

Do 1934. u obzir za nagrade su dolazili filmovi premijerno prikazani od 1. VII do 31. VI iduće godine; kasnije su u konkurenciju ulazili filmovi snimljeni prethodne kalendarske godine — pod uvjetom da su te godine najmanje tjedan dana prikazivani u kino-dvoranama na području Los Angelesa (inozemni filmovi /dopuštena je kandidatura i nominacija samo po 1 filma iz pojedine zemlje/ moraju se prikazati bilo gdje na teritoriju SAD). Posebnim pravilima utvrđena je mogućnost da se u konkurenciju uključe i filmovi ili film. djelatnici iz dr. zemalja (npr. u slučaju Oscara za gl. ulogu Sophije Loren u tal. filmu »Ciociara«, 1960, V. De Sike).

O. se dodjeljuje u brojnim kategorijama; od početka su stalne za najbolji film, režiju, glumca i glumicu, scenarij (posebno za originalni odn. za adaptaciju) i kameru (od 1939. dodjeljuje se posebna nagrada za crno-bijelu odn. za kolor-fotografiju /nakon 1967, kad crno-bijeli filmovi gotovo iščezavaju, ponovno se dodjeljuje jedinstvena nagrada/). Broj kategorija postupno se povećavao. Tako, pojavom zvuka uvode se Oscari za zv. komponentu film. djela (ton, muzika, song), kasnije i za koreografiju, kostimografiju, scenografiju, montažu, spec. efekte, dokum. i anim. film, sporednu mušku i žensku ulogu (od 1936), najbolji film izvan engl. jezičnog područja (od 1947) i dr. Dodjeljuju se i mnoge prigodne nagrade i priznanja (npr. specijalni Oscari »za ukupan doprinos filmskoj umjetnosti«, »za unapređivanje filmske tehnike i tehnologije« i sl.).

U početku je dodjela Oscara bila lokalni događaj te su je prenosile samo radio-stanice na području Los Angelesa; prvi tv-prijenos bio je 1953, a u boji 1966; danas je ceremonija dodjele jedan od najvećih tv-spektakla u SAD.

O popularnosti Oscara svjedoči podatak da je tv-prijenos ceremonije dodjele u travnju 1979. pratilo oko 70 milijuna Amerikanaca te oko 350 milijuna gledatelja iz još 54 zemlje. O. je, međutim, često podvrgavan i kritici, budući da često više svjedoči o trenutnom ukusu am. publike i o potrebama (ideol., polit., komerc. i sl.) američke film. industrije nego o umj. vrijednostima, a nerijetko se — posebno u glum. kategorijama — dodjeljuje i iz »sentimentalnih« pobuda.

Najviše Oscara u povijesti (11) osvojio je film »Ben-Hur« (1959) Williama Wylera, u proizvodnji kompanije MGM.

Jedini jugosl. dobitnik Oscara dosad je crt. film »Surogat« (1961) Dušana Vukotića prema scenariju Rudolfa Sremeca, a u proizvodnji Zagreb filma. U kategoriji igr. filma za Oscara su bili nominirani »Cesta duga godinu dana« (1958) G. De Santisa, »Deveti krug« (1960) F. Štiglica, »Tri« (1965) i »Skupljači perja« (1967) A. Petrovića, »Bitka na Neretvi« (1969) V. Bulajića te »Otac na službenom putu« (1985) E. Kusturice; u konkurencijama kratkog metra bili su nominirani »Igra« (1962) D. Vukotića, »Tup-tup« (1972) N. Dragića i »Dae« (1979) S. Popova (nominirani su i pojedini filmovi jugosl. autorâ /npr. Z. Grgića/ za strane producente). Oscarom je nagrađeno i više sineasta podrijetlom iz Jugoslavije: Karl Malden za sporednu ulogu u »Tramvaju zvanom čežnja« (1951) E. Kazana, Matthew Yuricich za spec. efekte u »Loganovom bijegu« (1976) M. Andersona, Zoran Perisic u istoj kategoriji u »Supermanu« (1978) R. Donnera, te Steve Tesich za originalni scenarij filma »Četiri mangupa« (1979) P. Yatesa.

OSCAR, godišnja nagrada Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti (gl. nagrade)

1927/28  
FILM: Krila W. A. Wellmana
REŽIJA: Frank Borzage (Sedmo nebo)
GLUMAC: Emil Jannings (Posljednja zapovijed J. von Sternberga i Put svega živog V. Fleminga)
GLUMICA: Janet Gaynor (Zora F. W. Murnaua, Sedmo nebo i Ulični anđeo F. Borzagea)
1928/29  
FILM: Broadwayska melodija H. Beaumonta
REŽIJA: Frank Lloyd (Božanstvena žena)
GLUMAC: Warner Baxter (U staroj Arizoni R. Walsha i I. Cummingsa)
GLUMICA: Mary Pickford (Koketa S. Taylora)
1929/30  
FILM: Na Zapadu ništa novo L. Milestonea
REŽIJA: Lewis Milestone (Na Zapadu ništa novo)
GLUMAC: George Arliss (Disraeli A. E. Greena)
GLUMICA: Norma Shearer (Raspuštenica R. Z. Leonarda)
1930/31  
FILM: Cimarron W. Rugglesa
REŽIJA: Norman Taurog (Skippy)
GLUMAC: Lionel Barrymore (Slobodna duša C. Browna)
GLUMICA: Marie Dressier (Min i Bill G. Hilla)
1931/32  
FILM: Grand Hotel E. Gouldinga
REŽIJA: Frank Borzage (Zla djevojka)
GLUMAC: Fredric March (Doktor Jekyll i gospodin Hyde R. Mamouliana); Wallace Beery (Šampion K. Vidora)
GLUMICA: Helen Hayes (Grijeh Madelon Claudet E. Selwyna)
1932/33  
FILM: Kavalkada F. Lloyda
REŽIJA: Frank Lloyd (Kavalkada)
GLUMAC: Charles Laughton (Privatni život Henrika VIII A. Korde)
GLUMICA: Katharine Hepburn (Jutarnja slava L. Shermana)
1934  
FILM: Dogodilo se jedne noći F. Capre
REŽIJA: Frank Capra (Dogodilo se jedne noći)
GLUMAC: Clark Gable (Dogodilo se jedne noći F. Capre)
GLUMICA: Claudette Colbert (Dogodilo se jedne noći F. Capre)
1935  
FILM: Pobuna na brodu Bounty F. Lloyda
REŽIJA: John Ford (Potkazivač)
GLUMAC: Victor McLaglen (Potkazivač J. Forda)
GLUMICA: Bette Davis (Opasna A. E. Greena)
1936  
FILM: Veliki Ziegfeid R. Z. Leonarda
REŽIJA: Frank Capra (Gospodin Deeds ide u grad)
GLUMAC: Paul Muni (Louis Pasteur – spasitelj čovječanstva W. Dieterlea)
GLUMICA: Luise Rainer (Veliki Ziegfeld R. Z. Leonarda)
EPIZODIST: Walter Brennan (Dođi i uzmi H. Hawksa i W. Wylera)
EPIZODISTICA: Gale Sondergaard (Anthony Adverse M. LeRoya)
1937  
FILM: Život Emilea Zole W. Dieterlea
REŽIJA: Leo McCarey (Strašna istina)
GLUMAC: Spencer Tracy (Kapetan Hrabrost V. Fleminga)
GLUMICA: Luise Rainer (Dobra zemlja S. Franklina)
EPIZODIST: Joseph Schildkraut (Život Émilea Zole W. Dieterlea)
EPIZODISTICA: Alice Brady (U starom Chicagu H. Kinga)
1938  
FILM: U grob ništa ne nosiš F. Capre
REŽIJA: Frank Capra (U grob ništa ne nosiš)
GLUMAC: Spencer Tracy (Grad dječaka N. Tauroga)
GLUMICA: Bette Davis (Jezabel - demonska žena W. Wylera)
EPIZODIST: Walter Brennan (Kentucky D. Butlera)
EPIZODISTICA: Fay Bainter (Jezabel - demonska žena W. Wylera)
1939  
FILM: Prohujalo s vihorom V. Fleminga
REŽIJA: Victor Fleming (Prohujalo s vihorom)
GLUMAC: Robert Donat (Zbogom, gospodine Chips S. Wooda)
GLUMICA: Vivien Leigh (Prohujalo s vihorom V. Fleminga)
EPIZODIST: Thomas Mitchell (Poštanska kočija J. Forda)
EPIZODISTICA: Hattie McDaniel (Prohujalo s vihorom V. Fleminga)
1940  
FILM: Rebecca A. Hitchcocka
REŽIJA: John Ford (Plodovi gnjeva)
GLUMAC: James Stewart (Philadelphijska priča G. Cukora)
GLUMICA: Ginger Rogers (Kitty Foyle S. Wooda)
EPIZODIST: Walter Brennan (Zakon Divljeg zapada W. Wylera)
EPIZODISTICA: Jane Darwell (Plodovi gnjeva J. Forda)
1941  
FILM: Kako je bila zelena moja dolina J. Forda
REŽIJA: John Ford (Kako je bila zelena moja dolina)
GLUMAC: Gary Cooper (Narednik York H. Hawksa)
GLUMICA: Joan Fontaine (Sumnja A. Hitchcocka)
EPIZODIST: Donald Crisp (Kako je bila zelena moja dolina J. Forda)
EPIZODISTICA: Mary Astor (Velika laž E. Gouldinga)
1942  
FILM: Gospođa Miniver W. Wylera
REŽIJA: William Wyler (Gospođa Miniver)
GLUMAC: James Cagney (Fićfirić sa Sjevera M. Curtiza)
GLUMICA: Greer Garson (Gospođa Miniver W. Wylera)
EPIZODIST: Van Heflin (Johnny Eager M. LeRoya)
EPIZODISTICA: Teresa Wright (Gospođa Miniver W. Wylera)
1943  
FILM: Casablanca M. Curtiza
REŽIJA: Michael Curtiz (Casablanca)
GLUMAC: Paul Lukas (Straža na Rajni H. Shumlina)
GLUMICA Jennifer Jones (Bernadettina pjesma H. Kinga)
EPIZODIST: Charles Coburn (Što brojniji, to veseliji G. Stevensa)
EPIZODISTICA: Katina Paxinou (Kome zvono zvoni S. Wooda)
1944  
FILM: Idući svojim putem L. McCareyja
REŽIJA: Leo McCarey (Idući svojim putem)
GLUMAC: Bing Crosby (Idući svojim putem L. McCareyja)
GLUMICA: Ingrid Bergman (Plinsko svjetlo G. Cukora)
EPIZODIST: Barry Fitzgerald (Idući svojim putem L. McCareyja)
EPIZODISTICA: Ethel Barrymore (Nitko osim usamljenog srca C. Odetsa)
1945  
FILM: Izgubljeni izlet B. Wildera
REŽIJA: Billy Wilder (Izgubljeni izlet)
GLUMAC: Ray Milland (Izgubljeni izlet B. Wildera)
GLUMICA: Joan Crawford (Mildred Pierce M. Curtiza)
EPIZODIST: James Dunn (Drvo raste u Brooklynu E. Kazana)
EPIZODISTICA: Anne Revere (Velika nagrada C. Browna)
1946  
FILM: Najljepše godine našeg života W. Wylera
REŽIJA: William Wyler (Najljepše godine našeg života)
GLUMAC: Fredric March (Najljepše godine našeg života W. Wylera)
GLUMICA: Olivia De Havilland (Svakom svoje M. Leisena)
EPIZODIST: Harold Russell (Najljepše godine našeg života W. Wylera)
EPIZODISTICA: Anne Baxter (Oštri rub E. Gouldinga)
1947  
FILM: Džentlmenski sporazum E. Kazana
REŽIJA: Elia Kazan (Džentlmenski sporazum)
GLUMAC: Ronald Colman (Dvostruki život G. Cukora)
GLUMICA: Loretta Young (Farmerova kći H. C. Pottera)
EPIZODIST: Edmund Gwen (Čudo u 34. ulici G. Seatona)
EPIZODISTICA: Celeste Holm (Džentlmenski sporazum E. Kazana)
STRANI FILM: Čistači cipela V. De Sike (Italija)
1948  
FILM: Hamlet L. Oliviera
REŽIJA: John Huston (Blago Sierra Madre)
GLUMAC: Laurence Olivier (Hamlet L. Oliviera)
GLUMICA: Jane Wyman (Johnny Belinda J. Negulesca)
EPIZODIST: Walter Huston (Blago Sierra Madre J. Hustona)
EPIZODISTICA: Claire Trevor (Key Largo J. Hustona)
STRANI FILM: Gospodin Vincent M. Clochea (Francuska)
1949  
FILM: Svi kraljevi ljudi R. Rossena
REŽIJA: Joseph L. Mankiewicz (Pismo trima ženama)
GLUMAC: Broderick Crawford (Svi kraljevi ljudi R. Rossena)
GLUMICA: Olivia De Havilland (Nasljednica W. Wylera)
EPIZODIST: Dean Jagger (Polijetanje usred dana H. Kinga)
EPIZODISTICA: Mercedes McCambridge (Svi kraljevi ljudi R. Rossena)
STRANI FILM: Kradljivci bicikla V. De Sike (Italija)
1950  
FILM: Sve o Evi J. L. Mankiewitza
REŽIJA: Joseph L. Mankiewicz (Sve o Evi)
GLUMAC: Jose Ferrer (Cyrano de Bergerac M. Gordona)
GLUMICA: Judy Holliday (Jučer rođena G. Cukora)
EPIZODIST: George Sanders (Sve o Evi J. L. Mankiewicza)
EPIZODISTICA: Josephine Huli (Moj prijatelj Harvey H. Kostera)
STRANI FILM: Zidovi Malapage R. Clementa (Francuska/Italija)
1951  
FILM: Amerikanac u Parizu V. Minnellija
REŽIJA: George Stevens (Mjesto pod suncem)
GLUMAC: Humphrey Bogart (Afrička kraljica J. Hustona)
GLUMICA: Vivien Leigh (Tramvaj zvan čežnja E. Kazana)
EPIZODIST: Karl Malden (Tramvaj zvan čežnja E. Kazana)
EPIZODISTICA: Kim Hunter (Tramvaj zvan čežnja E. Kazana)
STRANI FILM: Rašomon A. Kurosawe (Japan)
1952  
FILM: Najveća predstava na svijetu C. B. De Millea
REŽIJA: John Ford (Miran čovjek)
GLUMAC: Gary Cooper (Točno u podne F. Zinnemanna)
GLUMICA: Shirley Booth (Vrati se, mala Shebo Da. Manna)
EPIZODIST: Anthony Quinn (Viva Zapata! E. Kazana)
EPIZODISTICA: Gloria Grahame (Grad iluzija V. Minnellija)
STRANI FILM: Zabranjene igre R. Clementa (Francuska)
1953  
FILM: Odavde do vječnosti F. Zinnemanna
REŽIJA: Fred Zinnemann (Odavde do vječnosti)
GLUMAC: William Holden (Stalag 17 B. Wildera)
GLUMICA: Audrey Hepburn (Praznik u Rimu W. Wylera)
EPIZODIST: Frank Sinatra (Odavde do vječnosti F. Zinnemanna)
EPIZODISTICA: Donna Reed (Odavde do vječnosti F. Zinnemanna)
STRANI FILM: %
1954  
FILM: Na dokovima New Yorka E. Kazana
REŽIJA: Elia Kazan (Na dokovima New Yorka)
GLUMAC: Marlon Brando (Na dokovima New Yorka E. Kazana)
GLUMICA: Grace Kelly (Provincijalka G. Seatona)
EPIZODIST: Edmond O'Brien (Bosonoga kontesa J. L. Mankiewicza)
STRANI FILM: Vrata pakla T. Kinugase (Japan)
1955  
FILM: Marty (De. Manna)
REŽIJA: Delbert Mann (Marty)
GLUMAC: Ernest Borgnine (Marty De. Manna)
GLUMICA: Anna Magnani (Tetovirana ruža Da. Manna)
EPIZODIST: Jack Lemmon (Gospodin Roberts M. LeRoya i J. Forda)
EPIZODISTICA: Jo Van Fleet (Istočno od raja E. Kazana)
STRANI FILM: Samuraj H. Inagakija (Japan)
1956  
FILM: Put oko svijeta za 80 dana M. Andersona
REŽIJA: George Stevens (Div)
GLUMAC: Yul Brynner (Kralj i ja W. Langa)
GLUMICA: Ingrid Bergman (Anastasia A. Litvaka)
EPIZODIST: Anthony Quinn (Žudnja za životom V. Minnellija)
EPIZODISTICA: Dorothy Malone (Zapisano na vjetru D. Sirka)
STRANI FILM: Ulica F. Fellinija (Italija)
1957  
FILM: Most na rijeci Kwai D. Leana
REŽIJA: David Lean (Most na rijeci Kwai)
GLUMAC: Alec Guinness (Most na rijeci Kwai D. Leana)
GLUMICA: Joanne Wood ward (Tri Evina lica N. Johnsona)
EPIZODIST: Red Buttons (Sayonara J. Logana)
EPIZODISTICA: Miyoshi Umeki (Sayonara J. Logana)
STRANI FILM: Cabirijine noći F. Fellinija (Italija)
1958  
FILM: Gigi V. Minnellija
REŽIJA: Vincente Minnelli (Gigi)
GLUMAC: David Niven (Odvojeni stolovi De. Manna)
GLUMICA: Susan Hayward (Želim živjeti R. Wisea)
EPIZODIST: Burl Ives (Velika zemlja W. Wylera)
EPIZODISTICA: Wendy Hiller (Odvojeni stolovi De. Manna)
STRANI FILM: Moj ujak J. Tatija (Francuska)
1959  
FILM: Ben-Hur W. Wylera
REŽIJA: William Wyler (Ben-Hur)
GLUMAC: Charlton Heston (Ben-Hur W. Wylera)
GLUMICA: Simone Signoret (Put u visoko društvo J. Claytona)
EPIZODIST: Hugh Griffith (Ben-Hur W. Wylera)
EPIZODISTICA: Shelley Winters (Dnevnik Ane Frank G. Stevensa)
STRANI FILM: Crni Orfej M. Camusa (Francusk/Brazil)
1960  
FILM: Apartman B. Wildera
REŽIJA: Billy Wilder (Apartman)
GLUMAC: Burt Lancaster (Elmer Gantry, šarlatan R. Brooksa)
GLUMICA: Elizabeth Taylor (Bulterfield 8 Da. Manna)
EPIZODIST: Peter Ustinov (Spartak S. Kubricka)
EPIZODISTICA: Shirley Jones (Elmer Gantry, šarlatan R. Brooksa)
STRANI FILM: Djevičanski izvor I. Bergmana (Švedska)
1961  
FILM: Priča sa zapadne strane R. Wisea i J. Robbinsa
REŽIJA: Robert Wise/Jerome Robbins (Priča sa zapadne strane)
GLUMAC: Maximilian Schell (Suđenje u Nürnbergu S. Kramera)
GLUMICA: Sophia Loren (Ciociara V. De Sike)
EPIZODIST: George Chakiris (Priča sa zapadne strane R. Wisea i J. Robbinsa)
EPIZODISTICA: Rita Moreno (Priča se zapadne strane R. Wisea i J. Robbinsa)
STRANI FILM: Kroz tamno ogledalo I. Bergmana (Švedska)
1962  
FILM: Lawrence od Arabije D. Leana
REŽIJA: David Lean (Lawrence od Arabije)
GLUMAC: Gregory Peck (Ubiti pticu rugalicu R. Mulligana)
GLUMICA: Anne Bancroft (Čudotvorka A. Penna)
EPIZODIST: Ed Begley (Slatka ptica mladosti R. Brooksa)
EPIZODISTICA: Patty Duke (Čudotvorka A. Penna)
STRANI FILM: Nedjelje u gradu Avrayu S. Bourguignona (Francuska)
1963  
FILM: Tom Jones T. Richardsona
REŽIJA: Tony Richardson (Tom Jones)
GLUMAC: Sidney Poitier (Ljiljani u polju R. Nelsona)
GLUMICA: Patricia Neal (Hud M. Ritta)
EPIZODIST: Melvyn Douglas (Hud M. Ritta)
EPIZODISTICA: Margaret Rutherford (»Vip« A. Asquitha)
STRANI FILM: Osam i pol F. Fellinija (Italija)
1964  
FILM: Moja draga lady G. Cukora
REŽIJA: George Cukor (Moja draga lady)
GLUMAC: Rex Harrison (Moja draga lady G. Cukora)
GLUMICA: Julie Andrews (Mary Poppins R. Stevensona)
EPIZODIST: Peter Ustinov (Topkapi J. Dassina)
EPIZODISTICA: Lila Kedrova (Grk Zorba M. Cacoyannisa)
STRANI FILM: Jučer, danas, sutra V. De Sike (Italija)
1965  
FILM: Moje pjesme, moji snovi R. Wisea
REŽIJA: Robert Wise (Moje pjesme, moji snovi)
GLUMAC: Lee Marvin (Cat Ballou E. Silversteina)
GLUMICA: Julie Christie (Darling J. Schlesingera)
EPIZODIST: Martin Balsam (Tisuću klaunova F. Coea)
EPIZODISTICA: Shelley Winters (Susret u parku G. Greena)
STRANI FILM: Trgovina na korzu J. Kadára i E. Klosa (ČSSR)
1966  
FILM: Čovjek za sva vremena F. Zinnemanna
REŽIJA: Fred Zinnemann (Čovjek za sva vremena)
GLUMAC: Paul Scofield (Čovjek za sva vremena F. Zinnemanna)
GLUMICA: Elizabeth Taylor (Tko se boji Virginije Woolf? M. Nicholsa)
EPIZODIST: Walter Matthau (Kolačić sudbine B. Wildera)
EPIZODISTICA: Sandy Dennis (Tko se boji Virginije Woolf? M. Nicholsa)
STRANI FILM: Jedan muškarac i jedna žena C. Leloucha (Francuska)
1967  
FILM: U vrelini noći N. Jewisona
REŽIJA: Mike Nichols (Diplomat)
GLUMAC: Rod Steiger (U vrelini noći N. Jewisona)
GLUMICA: Katharine Hepburn (Pogodi tko dolazi na večeru S. Kramera)
EPIZODIST: George Kennedy (Hladnoruki kažnjenik S. Rosenberga)
EPIZODISTICA: Estelle Parsons (Bonnie i Clyde A. Penna)
STRANI FILM: Strogo kontrolirani vlakovi J. Menzela (ČSSR)
1968  
FILM: Oliver C. Reeda
REŽIJA: Carol Reed (Oliver)
GLUMAC: Cliff Robertson (Charly R. Nelsona)
GLUMICA: Katharine Hepburn (Zima jednog lava A. Harveyja); Barbra Streisand (Smiješna djevojka W. Wylera)
EPIZODIST: Jack Albertson (U pitanju bijahu ruže U. Grosbarda)
EPIZODISTICA: Ruth Gordon (Rosemaryna beba R. Polanskog)
STRANI FILM: Rat i mir S. F. Bondarčuka (SSSR)
1969  
FILM: Ponoćni kauboj J. Schlesingera
REŽIJA: John Schlesinger (Ponoćni kauboj)
GLUMAC: John Wayne (Čovjek zvan Hrabrost H. Hathawaya)
GLUMICA: Maggie Smith (Uzor gospođice Jean Brodie R. Neamea)
EPIZODIST: Gig Young (Konje ubijaju, zar ne? S. Pollacka)
EPIZODISTICA: Goldie Hawn (Kaktusov cvijet G. Saksa)
STRANI FILM: Z Costa-Gavrasa (Francuska/Alžir)
1970  
FILM: Patton - general od čelika F. J. Schaffnera
REŽIJA: Franklin J. Schaffner (Patton - general od čelika)
GLUMAC: George C. Scott (Patton - general od čelika F. J. Schaffnera)
GLUMICA: Glenda Jackson (Zaljubljene žene K. Russella)
EPIZODIST: John Mills (Ryanova kći D. Leana)
EPIZODISTICA: Helen Hayes (Aerodrom G. Seatona)
STRANI FILM: Istraga nad besprijekornim građaninom E. Petrija (Italija)
1971  
FILM: Francuska veza W. Friedkina
REŽIJA: William Friedkin (Francuska veza)
GLUMAC: Gene Hackman (Francuska veza W. Friedkina)
GLUMICA: Jane Fonda (Detektiv Klute A. J. Pakule)
EPIZODIST: Ben Johnson (Posljednja kino-predstava P. Bogdanovicha)
EPIZODISTICA: Cloris Leachman (Posljednja kino-predstava P. Bogdanovicha)
STRANI FILM: Vrt Finzi-Continijevih V. De Sike (Italija)
1972  
FILM: Kum F. F. Coppole
REŽIJA: Bob Fosse (Kabare)
GLUMAC: Marlon Brando (Kum F. F. Coppole)
GLUMICA: Liza Minnelli (Kabare B. Fossea)
EPIZODIST: Joel Grey (Kabare B. Fossea)
EPIZODISTICA: Eileen Heckart (Leptiri su slobodni M. Katzelasa)
STRANI FILM: Diskretni šarm buržoazije L. Bunuela (Francuska)
1973  
FILM: Žalac G. R. Hilla
REŽIJA: George Roy Hill (Žalac)
GLUMAC: Jack Lemmon (Spasite tigra J. G. Avildsena)
GLUMICA: Glenda Jackson (Ljubavnik velikog stila M. Franka)
EPIZODIST: John Houseman (Potjera za diplomom J. Brid- gesa)
EPIZODISTICA: Tatum O'Neal (Mjesec od papira P. Bogdanovicha)
STRANI FILM: Američka noć F. Truffauta (Francuska)
1974  
FILM: Kum II F. F. Coppole
REŽIJA: Francis F. Coppola (Kum II)
GLUMAC: Art Carney (Čovjek i mačak otkrivaju Ameriku P. Mazurskog)
GLUMICA: Ellen Burstyn (Alice više ne stanuje ovdje M. Scorsesea)
EPIZODIST: Robert De Niro (Kum II F. F. Coppole)
EPIZODISTICA: Ingrid Bergman (Ubojstvo u Orijent-ekspresu S. Lumeta)
STRANI FILM: Amarcord F. Fellinija (Italija)
1975  
FILM: Let iznad kukavičjeg gnijezda M. Formana
REŽIJA: Miloš Forman (Let iznad kukavičjeg gnijezda)
GLUMAC: Jack Nicholson (Let iznad kukavičjeg gnijezda M. Formana)
GLUMICA: Louise Fletcher (Let iznad kukavičjeg gnijezda M. Formana)
EPIZODIST: George Burns (Sunčani momci H. Rossa)
EPIZODISTICA: Lee Grant (Hollywoodski frizer H. Ashbyja)
STRANI FILM: Dersu Uzala A. Kurosawe (SSSR/Japan)
1976  
FILM: Rocky J. G. Avildsena
REŽIJA: John G. Avildsen (Rocky)
GLUMAC: Peter Finch (TV-mreža S. Lumeta)
GLUMICA: Faye Dunaway (TV-mreža S. Lumeta)
EPIZODIST: Jason Robards (Svi predsjednikovi ljudi A. J. Pakule)
EPIZODISTICA: Beatrice Straight (TV-mreža S. Lumeta)
STRANI FILM: Crno-bijelo u koloni J. J. Annauda (Obala Bjelokosti/Francuska)
1977  
FILM: Annie Hall W. Allena
REŽIJA: Woody Allen (Annie Hall)
GLUMAC: Richard Dreyfuss (Djevojka za zbogom H. Rossa)
GLUMICA: Diane Keaton (Annie Hall W. Allena)
EPIZODIST: Jason Robards (Julia F. Zinnemanna)
EPIZODISTICA: Vanessa Redgrave (Julia F. Zinnemanna)
STRANI FILM: Cio život je pred tobom M. Mizrahija (Francuska)
1978  
FILM: Lovac na jelene M. Cimina
REŽIJA: Michael Cimino (Lovac na jelene)
GLUMAC. Jon Voight (Povratak ratnika H. Ashbyja)
GLUMICA: Jane Fonda (Povratak ratnika H. Ashbyja)
EPIZODIST: Christopher Walken (Lovac na jelene M. Cimina)
EPIZODISTICA: Maggie Smith (Apartman hotela California H. Rossa)
STRANI FILM: Pripremite maramice B. Bliera (Francuska/Belgija)
1979  
FILM: Kramer protiv Kramera R. Bentona
REŽIJA: Robert Benton (Kramer protiv Kramera)
GLUMAC: Dustin Hoffman (Kramer protiv Kramera R. Bentona)
GLUMICA: Sally Field (Norma Rae M. Ritta)
EPIZODIST: Melvyn Douglas (Dobrodošli, Mr. Chance H. Ashbyja)
EPIZODISTICA: Meryl Streep (Kramer protiv Kramera R. Bentona)
STRANI FILM: Limeni bubanj V. Schlöndorffa (SR Njemačka/Francuska)
1980  
FILM: Obični ljudi R. Redforda
REŽIJA: Robert Redford (Obični ljudi)
GLUMAC: Robert De Niro (Razjareni bik M. Scorsesea)
GLUMICA: Sissy Spacek (Rudareva kći M. Apteda)
EPIZODIST: Timothy Hutton (Obični ljudi R. Redforda)
EPIZODISTICA: Mary Steenburgen (Mehvin i Howard J. Demmea)
STRANI FILM. Moskva ne vjeruje suzama V. V. Menjšova (SSSR)
1981  
FILM: Vatrene kočije H. Hudsona
REŽIJA: Warren Beatty (Crveni)
GLUMAC: Henry Fonda (Ljetnikovac M. Rydella)
GLUMICA: Katharine Hepburn (Ljetnikovac M. Rydella)
EPIZODIST: John Gielgud (Otkačeni Arthur S. Gordona)
EPIZODISTICA: Maureen Stapleton (Crveni W. Beattyja)
STRANI FILM: Mefisto I. Szabóa (Mádžarska/SR Njemačka)
1982  
FILM: Gandhi R. Attenborougha
REŽIJA: Richard Attenborough (Gandhi)
GLUMAC: Ben Kingsley (Gandhi R. Attenborougha)
GLUMICA: Meryl Streep (Sofijin izbor A. J. Pakule)
EPIZODIST: Louis Gosset jr. (Oficir i džentlmen T. Hackforda)
EPIZODISTICA: Jessica Lange (Tootsie S. Pollacka)
STRANI FILM: Početi iznova J. L. Garcíja(Španjolska)
1983  
FILM. Vrijeme nježnosti J. L. Brooksa
REŽIJA: James L. Brooks (Vrijeme nježnosti)
GLUMAC: Robert Duvall (Nježno milosrđe B. Beresforda)
GLUMICA: Shirley MacLaine (Vrijeme nježnosti J. L. Brooksa)
EPIZODIST: Jack Nicholson (Vrijeme nježnosti J. L. Brooksa)
EPIZODISTICA: Linda Hunt (Godina opasnog življenja P. Weira)
STRANI FILM: Fanny i Alexander I. Bergmana (Švedska/SR Njemačka/Francuska)
1984  
FILM: Amadeus M. Formana
REŽIJA: Miloš Forman (Amadeus)
GLUMAC: F. Murray Abraham (Amadeus M. Formana)
GLUMICA: Sally Field (Mjesto u srcu R. Bentona)
EPIZODIST: Haing S. Ngor (Polja smrti R. Jofféa)
EPIZODISTICA: Peggy Ashcroft (Kroz Indiju/Put u Indiju D. Leana)
STRANI FILM: Opasni potezi R. Demba (Švicarska)
1985  
FILM: Moja Afrika S. Pollacka
REŽIJA: Sydney Pollack (Moja Afrika)
GLUMAC: William Hurt (Poljubac žene-pauka H. Babenca)
GLUMICA: Geraldine Page (Putovanje u Bountiful P. Mastersona)
EPIZODIST: Don Ameche (Čahura R. Howarda)
EPIZODISTICA: Anjelica Huston (Čast Prizzijevih J. Hustona)
STRANI FILM: Službena verzija L. Puenza (Argentina)
1986  
FILM: Platoon - vod smrti O. Stonea
REŽIJA: Oliver Stone (Platoon - vod smrti)
GLUMAC: Paul Newman (Boja novca M. Scorsesea)
GLUMICA: Marlee Matlin (Djeca manjeg boga R. Haines)
EPIZODIST: Michael Caine (Hannah i njezine sestre W. Allena)
EPIZODISTICA: Dianne Wiest (Hannah i njezine sestre W. Allena)
STRANI FILM: Napad F. Rademakersa (Nizozemska)
1987  
FILM: Posljednji kineski car B. Bertoluccija
REŽIJA: Bernardo Bertolucci (Posljednji kineski car)
GLUMAC: Michael Douglas (Wall Street O. Stonea)
GLUMICA: Cher (Opčinjeni mjesečinom N. Jewisona)
EPIZODIST: Sean Connery (Nedodirljivi B. De Palme)
EPIZODISTICA: Olympia Dukakis (Opčinjeni mjesečinom N. Jewisona)
STRANI FILM: Babettina svečana večera G. Axela (Danska)
B. Šöm.


Citiranje:
OSCAR. Filmska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2019. Pristupljeno 30.9.2020. <http://filmska.lzmk.hr/Natuknica.aspx?ID=3864>.

kratice i simboli